7 tipov na bezpečné lyžovanie

17. novembra 2019
lyzovanie

Tipy na bezpečné lyžovanie

Lyžovanie a snowboarding patrí v niektorých prípadoch medzi extrémne športy. Vysoká rýchlosť počas jazdy, neskúsení a nepozorní turisti, ale aj správanie niektorých lyžiarov môže spôsobiť vážne poranenia na svahu. Aby sa vaša zimná dovolenka neskončila úrazom alebo zlomeninou, dbajte o svoju bezpečnosť a rešpektujte aj ostatných turistov.

1. Noste prilbu a okuliare

Lyžiarska prilba je azda najdôležitejšou výbavou lyžiara a snowboardistu. Prilba na zjazdovke nie je povinná, no v niektorých lyžiarskych destináciách ako je Rakúsko a Taliansko sa táto povinnosť vzťahuje na deti do 15 rokov. Poranenie hlavy je jedným z najvážnejších úrazov pri lyžovaní. Preto by mal každý lyžiar a snowboardista nosiť prilbu. Pri kúpe vždy skontrolujte, či prilba spĺňa európsku bezpečnostnú normu EU EN 1077. Prilba by mala mať možnosti individuálneho nastavenia (popruhy, ušné a vnútorné vložky). Ako vybrať správnu lyžiarsku prilbu, si opíšeme v ďalšom článku.

Na ochranu očí a dobrý výhľad počas jazdy noste lyžiarske okuliare. Chránia oči pred vetrom, dažďom a slnečným žiarením. Štardardom dobrých okuliarov je dvojité sklo proti zahmlievaniu a široké zorné pole. Okuliare by nemali tlačiť na nos, a mali by sa dobre prispôsobiť okraju prilby. Ideálnym riešením je kúpa lyžiarskej prilby s integrovanými okuliarmi.

lyziarska prilba

Lyžiarske prilby

2. Chrániče chrbta a zápästia (kĺbov)

Chrániče sa odporúčajú najmä pre neskúsených lyžiarov, ktorí majú tendenciu neustále padať. Platí to hlavne aj pre snowboardistov, pretože práve oni padajú väčšinou na zadok a chrbát a pri páde sa automaticky opierajú o ruky. Chráničmi tak môžu znížiť riziko zlomeného zápästia, ktoré je veľmi nepríjemné. Nosenie chrbtového chrániča je užitočné aj pre skúsených lyžiarov, ktorí jazdia aj v hlbokom snehu a zábavných parkoch.

3. Dobrá kondícia

Lyžovanie a snowboarding si vyžaduje silu a vytrvalosť. Ak po ročnej prestávke znovu vyrazíte na svah, mali by ste zvážiť vašu fyzickú zdatnosť. Celodenná aktivita na lyžiach alebo na snowboarde môže byť pre telo vyčerpávajúce. Zahrejte sa malou rozcvičkou. Ideálne je začať s cvičeniami a gymnastikou aspoň 4 týždne pred prvou lyžovačkou. Tu je pár cvikov na zlepšenie fyzickej kondície. Začnite pomaly, ak pocítite únavu, dajte si pauzu počas zjazdov. Ak ste začiatočník, nepreceňujte svoje schopnosti a zvoľte si ľahší terén. Vyhýbajte sa červeným a čiernym zjazdovkám, ktoré by mohli byť príliš náročné.

Medzinárodné označenia zjazdoviek

"

Zelená

Je určená pre úplných začiatočníkov, veľmi ľahké svahy so sklonom do 20%

"

Modrá

Je určená pre menej zdatných lyžiarov, pre deti aj seniorov, ľahké svahy so sklonom do 25%

"

Červená

Zjazdovka je určená pre pokročilých lyžiarov, sklon svahu je až 40%

"

Čierna

Odporúča sa iba skúseným lyžiarom, pretože so sklonom svahu nad 40% patrí medzi najnáročnejšie

4. Pozor na alkohol

Slivovicu alebo varené víno ponúkajú azda v každej lyžiarskej chate. Avšak spotreba alkoholických nápojov môže viesť k bezohľadnému správaniu na zjazdovke. Dobrá lyžovačka je spojená aj so zábavou a spoločenskými aktivitami. Na zahriatie si môžete dovoliť jeden pohárik rumového čaju, ale väčšiu konzumáciu alkoholu si radšej nechajte na aprés-ski (večerná zábava po celodennom lyžovaní).

5. Skontrolujte lyže, snowboard a viazanie

Ak práve vyberáte lyže z pivnice a pripravujete ich na novú sezónu, skontrolujte či nie sú poškodené. Lyže a snowboard treba navoskovať a viazanie správne nastaviť, skontrolujte, či sú skrutky dobre zatiahnuté. Pred začiatkom sezóny je vhodné zobrať výbavu na kontrolu do servisu, ktorý nájdete v každom lyžiarskom stredisku. Odborník vám lyže a snowboard navoskuje, prípadne nabrúsi a viazanie a topánky správne nastaví.

6. Správne oblečenie

Lyžiarske oblečenie by malo byť v prvom rade funkčné, teplé, odolné voči vplyvom počasia a malo by poskytovať dostatok voľnosti a pohybu. Vrstvenie oblečenia je veľmi osvedčený spôsob pri fyzických aktivitách. Obvykle ide o 3 vrstvy oblečenia, a každá z nich má inú funkciu.

Prvá vrstva má za úlohu odvádzať pot preč od tela a tým ho zachovať v suchu (termoprádlo, funkčné prádlo).

Druhá vrstva izoluje a udržuje telesné teplo a ďalej odvádza telesnú vlhkosť na povrch (fleece a softshell mikiny).

Tretia vrstva (lyžiarske bundy) chráni pred vonkajšími vplyvmi počasia ( voda, vietor, chlad ).

Nákup správneho outdoorového oblečenia je dobrá investícia, pretože poskytuje komfort a pohodlie v každom počasí.

7. Kódex správania

Každé lyžiarske stredisko má svoje pravidlá ( Biely kódex ), ktoré by mali všetci lyžiari a snowboardisti rešpektovať a dodržiavať. Medzinárodná lyžiarska federácia ( FIS ) zahrnula tieto pravidlá do 10 bodov.

  1. Ohľaduplnosť k iným Každý lyžiar a snowboardista je povinný správať sa tak, aby neohrozil ani nepoškodil zdravie alebo život ostatných, alebo ich neobmedzoval pri výkone ich činnosti.
  2. Kontrola rýchlosti a spôsob jazdy Každý lyžiar a snowboardista musí prispôsobiť rýchlosť a štýl jazdy svojim schopnostiam, terénu, počtu lyžiarov na zjazdovke aj poveternostným podmienkam.
  3. Smer jazdy Lyžiar prichádzajúci zhora musí svoj smer jazdy zvoliť tak, aby neohrozil lyžiarov, ktorí jazdia pred ním.
  4. Predbiehanie Predbiehať možno sprava aj zľava tak, aby predbiehaný lyžiar nebol ohrozený a mal dostatok priestoru pre smer aj spôsob jazdy.
  5. Jazda na trati Každý kto vchádza na lyžiarsku trať, alebo chce po zastavení pokračovať v jazde, je povinný sa rozhliadnuť, dať prednosť lyžiarom prichádzajúcim zhora a neohroziť lyžiarov pod sebou.
  6. Zastavenie a státie Na zjazdovke sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť. Nebezpečné je zastaviť alebo po páde zostať sedieť na trati. Lyžiar alebo snowboardista, ktorý spadol, musí trať čo najrýchlejšie opustiť.
  7. Výstup a zostup Lyžiar ktorý stúpa nahor alebo schádza dolu po lyžiarskej trati, musí používaťokraj zjazdovky.
  8. Dodržiavanie značiek Každý lyžiar a snowboardista musí venovať pozornosť značkám a signálom, ktoré sú umiestnené na lyžiarskej trati.
  9. Pomoc Každý lyžiar je povinný pri úraze pomôcť inému lyžiarovi, poskytnúť mu prvú pomoc v rámci svojich schopností a oznámiť úraz horskej službe.
  10. Preukaz totožnosti Každý lyžiar a snowboardista je povinný preukázať svoju totožnosť pri úraze, bez ohľadu na to, či je svedok alebo účastník nehody.

Podobné články

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic Walking : Ideálny šport pre každého Nordic walking – severská chôdza je mierne vytrvalostný šport pre všetky vekové kategórie. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letný tréningový program pre bežcov na lyžiach. Preto je veľmi podobný lyžovaniu, avšak...

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Každý bicykel je vybavený základnými doplnkami už pri jeho kúpe. Tými sú brzdy, sedadlo, predné svetlo a zadná červená odrazka. Ak však svoj bicykel využívate často aj na aktivity vo voľnom čase, určite oceníte tieto praktické doplnky, ktoré vám zabezpečia pohodlnú a...