Nordic walking – Ideálny šport pre každého

18. júna 2020
nordic walking

Nordic Walking : Ideálny šport pre každého

Nordic walking – severská chôdza je mierne vytrvalostný šport pre všetky vekové kategórie. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letný tréningový program pre bežcov na lyžiach. Preto je veľmi podobný lyžovaniu, avšak nordic walking sa vykonáva počas chôdze.

Ide o chôdzu so špeciálnymi palicami a základom je striedavý pohyb horných a dolných končatín. Teda pravá noha ide s ľavou rukou dopredu, a naopak, ľavá noha s pravou rukou, pričom ruka vpredu zapichuje palicu o zem. Trekingové palice sú vyrábané z odolného hliník a majú anatomicky tvarovanú rukoväť, vďaka ktorej je možné lepšie prenášať silu a váhu. Pútka rukovätí pevne fixujú ruky aj pri väčšej záťaži.

rotoped

Severská chôdza s palicami trénuje súčasne hornú aj spodnú časť tela a pri správnej technike je zapojených až 90% celého svalstva tela.

Špeciálne palice sú vybavené systémom na jednoduché a rýchle nastavenie dĺžky.

Ktoré svaly sa precvičujú pri nordic walkingu ?

Mnoho ľudí trpí nedostatkom pohybu. Časté sedenie a nesprávne držanie tela spôsobujú stuhnutie krčného, ramenného a chrbtového svalstva. Severská chôdza je ideálna pre každého, pretože trénuje a posilňuje hornú aj spodnú časť tela. Dynamickým pohybom rúk a nôh trénujeme celé telo súčasne. Okrem toho znižuje bolesti chrbta a zlepšuje držanie tela. Pravidelným tréningom môžeme výrazne zlepšiť schopnosť vytrvalosti a posilniť najmä svalstvo hornej časti tela.

Je nordic walking ten správny šport pre mňa?

Áno. Nordic walking je vhodný pre všetky vekové kategórie, pre mladýchaj seniorov, pretože rýchlosť a fyzická námaha sa dá individuálne prispôsobiť veku a fyzickej kondícii jednotlivca. Je to nenáročná aktivita, ktorá je veľmi účinná na udržiavanie zdravia a dobrej kondície. Chôdza s palicami je zvlášť vhodná pre netrénované osoby a ľudí s nadváhou. Vďaka tomu je nordic walking ideálnym športom pre väčšinu z nás.

nordic walking

 

  • pre začínajúcich športovcov
  • pre ľudí po dlhšej športovej prestávke
  • pre ľudí s nadváhou, spaľuje kalórie
  • pre seniorov, ktorí chcú zostať aktívni
  • je ideálnym športom pre rehabilitáciu po úrazoch a ľudí s ortopedickými problémami
  • na prevenciu osteoporózy
  • na posilnenie imunity a zlepšenie kardiovaskulárneho systému
  • má mimoriadne pozitívny vplyv na psychiku a znižuje stres

Nordic walking sa dá vykonávať počas celého roka, na turistických či cyklistických trasách, vo voľnej prírode ale aj v meste, teda v každom teréne. Prináša veľa zábavy hlavne v skupinách, s rodinou či priateľmi, je teda fyzickou aktivitou, ktorá spája mladých aj starších ľudí.

Nordic walking nám ponúka všetky výhody pešej turistiky a pozitívne vplýva na naše zdravie. Je to finančne nenáročný druh fyzickej aktivity, pri ktorom sa stačí naučiť správnu techniku a vykročiť.

Podobné články

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Každý bicykel je vybavený základnými doplnkami už pri jeho kúpe. Tými sú brzdy, sedadlo, predné svetlo a zadná červená odrazka. Ak však svoj bicykel využívate často aj na aktivity vo voľnom čase, určite oceníte tieto praktické doplnky, ktoré vám zabezpečia pohodlnú a...

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – spojte relax s pohybom Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou lyžovania, lezenia a horskej turistiky. Tento zimný šport je čoraz populárnejší a môže si ho vyskúšať každý, kto sa vie lyžovať a má dobrú fyzickú kondíciu. Voľný pohyb v teréne,...

Tipy na vianočné darčeky

Tipy na vianočné darčeky

Vianočné darčeky pre športovcov Vianočné sviatky sú predo dvermi a možno aj vy práve riešite každoročnú dilemu. Čo darovať pod stromček? Mnoho ľudí odkladá nákup darčekov na poslednú chvíľu, avšak tesne pred vianocami sú obchody preplnené a v strese nákupného ošiaľu...