Rady pre bezpečné bicyklovanie v chladnom počasí

15. decembra 2018

Sezóna cyklistiky sa pomaly končí a s príchodom jesene a zimy sa stretávame s viacerými prekážkami na cestách. Dážď, bahno a kaluže nám poriadne znepríjemňujú jazdu na bicykli. Nepriaznivé počasie výrazne zvyšuje riziko úrazov predovšetkým pre cyklistov, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Ak vás však nepriaznivé počasie od bicykla neodradí, mali by ste sa na chladnú sezónu dobre pripraviť, či už chodíte na cyklotúry aj na jeseň a v zime alebo len do práce.

 

Jazdu na bicykli v chladnom období si môžete spríjemniť a riziká minimalizovať, ak dodržíte nasledujúce pravidlá.

 

#1 Používajte svetlá

V jesenných a zimných mesiacoch spôsobuje hmla a dážď výrazné zníženie viditeľnosti, preto je dôležité, aby boli cyklisti dobre viditeľní. Predné svetlo s bielym reflektorom a zadné svetlo s červeným reflektorom patrí do povinnej výbavy cyklistu za zníženej viditeľnosti. Predné svetlo má byť nastavené tak, aby osvetlenie dopadalo na cestu pred cyklistom a aby neoslepilo oproti idúcich účastníkov cestnej premávky.

Okrem dobre upevneného osvetlenia na bicykli by mal mať cyklista aj reflexné prvky, či už na svojom oblečení, alebo v ideálnom prípade aj na kolesách a bicykli.

#2 Vymeňte plášť na kolesách

Pre jazdu na bicykli v chladnom počasí sa odporúča vymeniť letný plášť kolesa na zimný. Zimné plášte na koleso bicykla sú vyrobené zo špeciálnej gumy, ktoré sa prispôsobujú zimným podmienkam,majú lepšiu priľnavosť a znižujú riziko šmyku na klzkej vozovke. Na trhu sú dostupné aj špeciálne plášte s hrotmi, ktoré sú určené na jazdu na snehu a na ľade.

#3 Znížte rýchlosť

Jazdite pomalšie, znížením rýchlosti predídete náhlemu a prudkému brzdeniu v rizikových situáciách.

#4 Opravte brzdy

V prípade že brzdy na bicykli sú opotrebované alebo menej funkčné, je potrebné ich opraviť, prípadne vymeniť. V mokrom a zimnom období si brzdy, ale aj ostatné časti bicykla vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

#5 Spustite sedadlo

Sedadlo bicykla si môžete spustiť o pár centimetrov nižšie, aby ste v núdzi vedeli rýchlejšie zareagovať dočiahnutím nôh k zemi.

#6 Noste vhodné oblečenie

Z hľadiska bezpečnosti je vhodné mať cyklistickú prilbu a oblečenie s reflexnými prvkami. V daždivom a chladnom počasí noste nepremokavú obuv a pršiplášť. Oblečenie na cyklistiku si zvoľte podľa ročného obdobia, ale nezabudnite si pribaliť prechodné oblečenie v prípade náhlej zmeny počasia.

Do daždivého počasia odporúčame pršiplášť – pončo pre cyklistov →

 

#7 Pravidelná údržba bicykla

Všetky pohyblivé časti bicykla by sa mali pravidelne mazať a udržiavať, aby sa chránili pred vlhkosťou a nečistotami. Starostlivosť a údržba bicykla nám poskytne pohodlnú a bezpečnú jazdu počas celého roka.

Nezabúdajte na to, že svetlá a brzdy patria do povinnej výbavy cyklistu.

Podobné články

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic Walking : Ideálny šport pre každého Nordic walking – severská chôdza je mierne vytrvalostný šport pre všetky vekové kategórie. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letný tréningový program pre bežcov na lyžiach. Preto je veľmi podobný lyžovaniu, avšak...

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Každý bicykel je vybavený základnými doplnkami už pri jeho kúpe. Tými sú brzdy, sedadlo, predné svetlo a zadná červená odrazka. Ak však svoj bicykel využívate často aj na aktivity vo voľnom čase, určite oceníte tieto praktické doplnky, ktoré vám zabezpečia pohodlnú a...

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – spojte relax s pohybom Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou lyžovania, lezenia a horskej turistiky. Tento zimný šport je čoraz populárnejší a môže si ho vyskúšať každý, kto sa vie lyžovať a má dobrú fyzickú kondíciu. Voľný pohyb v teréne,...