Skialpinizmus – zimná turistika

18. februára 2020
skialpinizmus

Skialpinizmus – spojte relax s pohybom

Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou lyžovania, lezenia a horskej turistiky. Tento zimný šport je čoraz populárnejší a môže si ho vyskúšať každý, kto sa vie lyžovať a má dobrú fyzickú kondíciu. Voľný pohyb v teréne, výstupy do kopca a zjazd na lyžiach vám dá neuveriteľný pocit slobody a krásny výhľad na zimnú scenériu hôr. Navyše, zlepšíte si svoju fyzickú kondíciu a vyhnete sa preplneným zjazdovkám, kde niekedy čakáte aj 20 minút, kým sa dostanete na vlek.

Skialpinizmus patrí medzi adrenalínové športy, ktorého najextrémnejšia forma už zahŕňa strmé horolezecké výstupy do kopca a náročné zjazdy v horskom teréne.

Avšak najpopulárnejšia podoba skialpinizmu je skiturizmus, ktorý je určený hlavne pre začiatočníkov a menej zdatných lyžiarov. Ide tu väčšinou o menej náročný terén, kde skituristi stúpajú hore kopcom po upravenom lyžiarskom svahu.

Bezpečnosť

Medzi najväčšie nebezpečenstvá, ktoré hrozia skialpinistom patria snehové lavíny. Tieto riziká by ste si mali dopredu preštudovať a oboznámiť sa s nimi. V záujme vlastnej bezpečnosti majte so sebou lavínovú výbavu, lopatu, sondu a lavínový vyhľadávač.

skiturizmus

Tak ako každý iný šport, aj skialpinizmus si vyžaduje špeciálnu výbavu. Ak ste začiatočník, s investíciou do vlastnej výbavy radšej počkajte. Skialpinizmus si najprv vyskúšajte, keď sa vám zapáči a budete si istí, že sa tomuto športu chcete venovať, až potom sa oplatí investovať do vlastnej výbavy. Mimochodom, požičovne lyží v lyžiarskych strediskách ponúkajú aj výbavu pre skialpinistov a na bazároch nájdete tiež výhodné ponuky.

Výbava skialpinistu

Skialpinistické lyže sú o niečo ľahšie a kratšie ako zjazdové lyže, majú inú konštrukciu a sú prispôsobené lyžovaniu na neupravenom teréne.

Stúpacie pásy sa nalepujú na sklznicu lyží, prichytávajú sa k špičke a päte lyže a pomáhajú pri stúpaní, vyrábajú sa väčšinou z mohéru alebo nylonu.

Špeciálne lyžiarky sú súčasťou základnej výstroje skialpinistu, sú prispôsobené na chôdzu aj na lyžovanie.

Viazanie na lyže je tiež prispôsobené na chôdzu, zjazdy aj na stúpanie do kopca. Pätka viazania sa dá uvoľniť, čím poskytuje voľný pohyb chôdze pri šliapaní do kopca.

Mačky sa používajú pri zľadovatenom teréne, na ktorom už skialpinistu pásy na lyžiach neudržia. Upínajú sa priamo na lyžiarky, majú pevné hroty a pri chôdzi vôbec neobmedzujú. Väčšinou sú vyrobené z pevnej ocele a zabezpečujú dobrú priľnavosť na zľadovateľnom svahu počas výstupu do strmého kopca.

Skialpové palice sú vhodným doplnkom výstroje, pretože pri strmých výstupoch poskytujú oporu. Navyše, sú ľahké a dajú sa zložiť.

Oblečenie. Základom je kvalitná spodná vrstva (termoprádlo), pretože pri pohybe nahor do kopca sa budete zahrievať. Termoprádlo odvádza pot preč od tela a tým ho udržuje v suchu. Ak sa chystáte na dlhšiu skialpovú túru, pribaľte si do batohu funkčnú mikinu a náhradné tričko na prezlečenie. Lyžiarske nohavice a bunda by mali byť priedušné a pohodlné, aby vás neobmedzovali v pohybe. Samozrejmosťou sú teplé lyžiarske ponožky a rukavice.

Skialpinizmus zlepší vašu fyzickú kondíciu, poskytuje vám slobodu pri pohybe v horách, veľa zážitkov aj adrenalín. Nemusíte čakať v radoch pri lanovkách, vyberáte si vlastnú trasu a dostanete sa aj tam, kde sa bežní lyžiari nedostanú.

Zaujal vás tento zimný šport?

Vyskúšajte skialpinizmus pod dohľadom horského sprievodcu s kompletným vybavením vo Veľkej Fatre (Nízke Tatry). Skúsený horský sprievodca vás naučí správne sa pohybovať v horskom teréne, naučí vás používať lavínovú výstroj a čo najviac o skialpinizme. Prevedie vás terénom, ktorý zvládnu aj deti od 12 rokov a seniori, ktorí vedia lyžovať.

  • jednodňový skialpový kurz vo Veľkej Fatre v cene od 59 €
  • túru vedie certifikovaný horský sprievodca
  • v cene je zahrnuté poistenie na hory
  • v cene je zahrnuté zapožičanie kompletnej skialpovej výstroje (lyže s viazaním a pásmi, lyžiarky, palice a kompletný lavínový set, lopatka, sonda, lavínový vyhľadávač

Podobné články

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic Walking : Ideálny šport pre každého Nordic walking – severská chôdza je mierne vytrvalostný šport pre všetky vekové kategórie. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letný tréningový program pre bežcov na lyžiach. Preto je veľmi podobný lyžovaniu, avšak...

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Každý bicykel je vybavený základnými doplnkami už pri jeho kúpe. Tými sú brzdy, sedadlo, predné svetlo a zadná červená odrazka. Ak však svoj bicykel využívate často aj na aktivity vo voľnom čase, určite oceníte tieto praktické doplnky, ktoré vám zabezpečia pohodlnú a...

Tipy na vianočné darčeky

Tipy na vianočné darčeky

Vianočné darčeky pre športovcov Vianočné sviatky sú predo dvermi a možno aj vy práve riešite každoročnú dilemu. Čo darovať pod stromček? Mnoho ľudí odkladá nákup darčekov na poslednú chvíľu, avšak tesne pred vianocami sú obchody preplnené a v strese nákupného ošiaľu...