Viete aká je povinná výbava cyklistu?

12. októbra 2018

Či už jazdíte na bicykli každý deň v meste, alebo len cez víkend do prírody, pri jazde na bicykli máte isté povinnosti, ktoré musíte dodržiavať.

Povinná výbava cyklistu je dôležitá hlavne pre vašu bezpečnosť na cestách, a tiež aby ste sa vyhli pokutám.

Poďme sa teda pozrieť, na čo by ste nemali zabúdať pri jazde na bicykli.

#1 Osvetlenie a reflexné prvky

Pri zníženej viditeľnosti musí byť bicykel vybavený osvetlením. Predné svetlo s bielym reflektorom, ktoré dopadá na cestu minimálne pred cyklistom a musí byť viditeľné najmenej zo vzdialenosti 150 metrov. Zadné svetlo má byť s červeným reflektorom alebo s červeným odrazovým sklom.

Pedále musia mať odrazové sklá na obidvoch stranách. Bicykel musí byť viditeľný aj z boku, a to na obidvoch stranách, oranžovými odrazovými sklami na kolesách vpredu alebo vzadu, najlepšie na obidvoch.

Okrem toho by mal mať na sebe cyklista reflexné prvky, či už v podobe vesty, alebo reflexných pásov umiestnených na oblečení alebo obuvi.

Náš tip:

Jednoduchá a funkčná vesta s reflexnými prvkami zaistí vašu bezpečnosť na cestách.

#2 Cyklistická prilba

Cyklista mladší ako 15 rokov je povinný mať prilbu na hlave počas jazdy na bicykli v meste aj mimo obce.

Na ceste mimo obce je prilba povinná pre všetkých cyklistov, bez ohľadu na vek.

Prilbu odporúčame nosiť vždy počas jazdy na bicykli, pretože pri páde alebo úraze tým môžete minimalizovať zranenia hlavy. Správne nastavená cyklistická prilba sedí na hlave dokonale, moderné prilby sú konštruované tak, aby boli pre cyklistu pohodlné a komfortné aj z hľadiska funkčnosti.

Náš tip:

Moderné a bezpečné cyklistické prilby >>

#3 Účinné brzdy

Do povinnej výbavy patria aj brzdy, bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými brzdami, predné a zadné brzdy. Nezabudnite na ich pravidelnú starostlivosť, aby boli vždy funkčné.

Okrem týchto základných prvkov si pohodlie a komfort počas jazdy na bicykli zvýšite praktickými doplnkami.

Podobné články

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic walking – Ideálny šport pre každého

Nordic Walking : Ideálny šport pre každého Nordic walking – severská chôdza je mierne vytrvalostný šport pre všetky vekové kategórie. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letný tréningový program pre bežcov na lyžiach. Preto je veľmi podobný lyžovaniu, avšak...

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Praktické doplnky k vášmu bicyklu

Každý bicykel je vybavený základnými doplnkami už pri jeho kúpe. Tými sú brzdy, sedadlo, predné svetlo a zadná červená odrazka. Ak však svoj bicykel využívate často aj na aktivity vo voľnom čase, určite oceníte tieto praktické doplnky, ktoré vám zabezpečia pohodlnú a...

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – zimná turistika

Skialpinizmus – spojte relax s pohybom Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou lyžovania, lezenia a horskej turistiky. Tento zimný šport je čoraz populárnejší a môže si ho vyskúšať každý, kto sa vie lyžovať a má dobrú fyzickú kondíciu. Voľný pohyb v teréne,...